Komercijalna vrijednost instaliranog piratskog softvera na ličnim računarima (PC) u Bosni i Hercegovini u 2010. godini iznosila je 13 miliona američkih dolara, dok je stopa piratstva u odnosu na 2009. godinu ostala ista i iznosi 66%. Ovo su, između ostalog, rezultati Globalne studije o softverskom piratstvu za 2010. godinu, istraživanja asocijacije Business Software Alliance (BSA). Istraživanje se radi svake godine, sa ciljem dobijanja aktuelnih informacija o softverskom piratstvu u svijetu. Obzirom da je stopa piratstva u BiH nepromijenjena u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 66%, BiH i dalje ima značajne gubitke. Stoga je neophodno nastaviti sa naporima usmjerenim na smanjenje stope sotverskog piratsva jer se na taj način ostvaruju značajne koristi i direktni doprinosi razvoju bosanskohercegovačke privrede.
Komercijalna vrijednost instaliranog piratskog softvera na ličnim računarima (PC) u Bosni i Hercegovini u 2010. godini iznosila je 13 miliona američkih dolara, dok je stopa piratstva u odnosu na 2009. godinu ostala ista i iznosi 66%.
Ovo su, između ostalog, rezultati Globalne studije o softverskom piratstvu za 2010. godinu, istraživanja asocijacije Business Software Alliance (BSA). Istraživanje se radi svake godine, sa ciljem dobijanja aktuelnih informacija o softverskom piratstvu u svijetu.
“Obzirom da je stopa piratstva u BiH nepromijenjena u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 66%, BiH i dalje ima značajne gubitke. Stoga je neophodno nastaviti sa naporima usmjerenim na smanjenje stope sotverskog piratsva jer se na taj način ostvaruju značajne koristi i direktni doprinosi razvoju bosanskohercegovačke privrede.
Mi ćemo nastaviti sa aktivnostima usmjerenim prema kompanijama koje se bave prodajom računarskih programa i korisnicima jer smo na taj način, uz podršku nadležnih institucija, do sada uspjeli smanjiti stopu piratsva za 4%, u odnosu na 2004. godinu kada je BiH prvi put bila uključena u Globalnu studiju , a tada je zabilježena stopa softverskog piratsva bila 70%,” izjavila je Mirna Milanović-Lalić, glasnogovornica BSA u BiH.
“Svjetski trendovi pokazuju da je smanjenje stope softverskog piratstva povezano sa ukupnim ekonomskim razvojem zemlje.”
Ovo je osma globalna studija o piratstvu koju su objavili BSA i IDC, vodeća kompanija za istraživanje tržišta IT industrije, koja vrši istraživanje inkorporiranjem 182 ulazne informacije iz 116 zemalja i regija širom svijeta. Ovogodišnja studija je dobila i novu dimenziju: istraživanje javnog mišljenja kod korisnika računara o ključnim društvenim normama ponašanja relevantnim za softversko piratstvo, provedenog od strane kompanije Ipsos Public Affairs.
U ovom istraživanju je zabilježena velika podrška zaštiti pravima intelektualne svojine, gdje je 7 od 10 ispitanika izrazilo podršku za plaćanje inovatorima za njihov rad na tehnološkim inovacijama. Ono što je interesantno je da je najjača podrška bila upravo u zemljama koje imaju najveće stope piratstva.
Značajan broj korisnika također smatra da je licencirani softver sigurniji i pouzdaniji od piratskog. Stoga postoji potreba da se korisnici informišu da su programi dostupni na peer-to-peer (P2P) mrežama ilegalni odnosno da kupovinom jedne licence ne stiču pravo da koriste program na više računara.
“Studija potvrđuje da korisnici računarskih programa prepoznaju vrijednosti licenciranih softvera,” pojasnila je Mirna Milanović-Lalić. “Daljom edukacijom korisnika trebamo ukazati da se piratskim softverom smatra ne samo onaj koji se nalazi na P2P mrežama nego i onaj koji se više puta koristi na različitim računarima, a za koji je kupljena samo jedna licenca”